2012. december 24., hétfő

Különleges karácsonyi menü 2012


BOLDOG, BÉKÉS KARÁCSONYT KÍVÁNOK MINDENKINEK!

- ezzel a menüvel, ami azért (is) különleges, mert van benne két előétel, viszont nincs benne desszert, ez utóbbiért ezer bocsánat.
Illetve desszert természetesen van, de még nem volt időm lefotózni, és különben is Madam Desszert megérdemel egy külön bejegyzést majd. Szóval türelem :-), jön hamarosan.
Azért is különleges ez a menü, mert mindegyik ételben van egy kis fűszeres csavar, és igazából nem is mind Szentestére készült, de azért teszem fel egyben, mert nagyszerűen lehet készülni akár nagyobb társaságra is az elkészítésükkel. Előre is be lehet vásárolni a legtöbb hozzávalót, és akkor nem kell a tömegben tülekednünk az utolsó napokban Karácsony előtt.

1. előétel
Sült camambert kétféle meggyvariációval


Hozzávalók 2 személyre
(ezek mindegyikét előre is beszerezhetjük)
1 nagyobb kerek camambert sajt fele
kb 1/3 üveg meggybefőtt
kardamon, ánizs, méz
vörösbor

Elkészítés
Először a meggyvariációkat készítjük el: a meggyet feltesszük főni a vörösborban, vagy használhatunk portóit is, ha épp van kéznél. Fűszerezzük az őrölt kardamonnal, pici ánizzsal, és mézzel édesítjük. Kissé besűrítjük a levet, de nem kell sokáig főzni, hiszen a befőtt már amúgy is  puha.
A fél sajtot megfelezzük, majd kettévágjuk vízszintesen is, és a közepére halmozunk egy pár szem fűszeres meggyet. Forró, 180 C-os (légkeverés) sütőben addig sütjük, míg a közepe folyós nem lesz, ez nekem kb 5 perc volt, és még kicsit pihent a meleg sütőben.
Amíg sül a sajt, addig a maradék meggy felét a levével összeturmixoljuk.
Tálaláskor egy negyed (olvadt) sajtot helyezünk egy szép tányérra, mellé teszünk pár szem meggyet, és a mártásból pöttyöket csepegtetünk mellé.
Nagyon finom, bár kissé tömény előétel. Mivel édes is, ezért desszertként is el tudom képzelni.


2. előétel
Szent Jakab kagyló pezsgős sárgarépával, kétféleképpen

Igazán villantós előétel.
A látszattal ellentétben nem bonyolult elkészíteni, nagyon dekoratív, és nem mindennapi. 
 Szent Jakab kagylót fagyasztva kaphatunk a Metroban, bár eléggé borsos az ára, de Karácsonyra vagy különleges alkalmakra igazán megérdemeljük, nem igaz?
:-)


Hozzávalók 2 személyre
(ezeket is megvehetjük mindet előre)
kb fél kiló Szent Jakab kagyló a héja nélkül természetesen, de ez csak fagyosan ennyi, kiolvadva és megsütve nagyon- nagyon összeesik, épp csak elég lesz 2 személynek
pár db sárgarépa
őrölt koriander, só, frissen őrölt bors
kb 1 dl tejszín
pár dkg vaj
pici olaj
kis löttyintés Hungária pezsgő, amit még a vacsora elkészítése előtt felbontottunk :-)

Elkészítés
Előbb a sárgarépa cuccokat készítem el, mert a kagyló nagyon gyorsan megsül, és addigra a répának készen kell lennie, és melegnek is kell lennie, hogy azonnal tálalhassuk.
A répákat meghámozom, felkarikázom, és kevés olajon elkezdem párolni.
Löttyintek hozzá pár korty pezsgőt, és miután kisisteregte magát, fűszerezem. Szerintem a sárgarépa és a koriander nagyon jó barátok, imádom őket együtt, lehet bátran használni.
Ha nagyon sülne a répa, kis vizet lehet alá önteni, de a cél inkább az, hogy süljön, ne párolódjon, ugyanis ez fogja az édeskés ízét kihozni.
Amikor kész, megfelezem, felét félreteszem, a másik fele mehet a mixerbe a tejszínnel és a vajjal együtt, és pürésítem. Nem lesz homogén, hanem kissé darabos marad, aki mesterszakácsot szeretne játszani az vagy passzírozza át, vagy nem tudom, hogy selymesebb legyen.

Közben forró olajon megsütöm a kagylókat (előtte leszedem a narancssárga részét, azt mi nem esszük meg, bár úgy tudom, meg lehet.). Sülés közben picit sózom és borsozom.
Mikor megsültek, azonnal tálaom a kétféle répával.



Főétel
Zsályás sütőtökkel és gesztenyével töltött cajun csirke


Hozzávalók
1 egész csirke, aprólék nélkül (ezt muszáj frissen vennünk)
cajun fűszerkeverék (Culinarisban, CBA-ban is kapható)
jó sok zsályalevél (szerencsés esetben a kertben túlél télen is)
rizs- vadrizs keverék, kb 15-20 dkg
1 doboz fagyasztott főtt gesztenye
1 kis sütőtök kb fele, megsütve
1 tojás
só, bors, olaj
libazsír

Elkészítés
1 nappal a sütés előtt bepácoljuk a csirkét: a cajun fűszerkeverékből jó sokat összekeverünk olajjal, és bedörzsöljük a csirkét bőre alatt, a hasüregét belülről, és a bőrét kívülről is. Ne fukarkodjuk a fűszerrel, ez adja majd a csirke ízét. Egy éjszakára betesszük a hűtőbe.
Másnap megfőzzük a rizs- vadrizs keveréket, megsütjük a tököt (másik felét a körethez használjuk majd fel), és elkészítjük a tölteléket:
mixerbe tesszük a sült tököt a gesztenyével és a zsályalevelekkel, kicsit összezúzzuk, de ne legyen nagyon püré, maradjon darabos.
A főtt rizskeverékkel összekeverjük a sütőtötökös gesztenyét, beleütünk egy tojást, hogy legyen ami összefogja, és beletöltjük a csirkébe. A bőre alá is menjen, és  a hasüregébe is.
Összevarrjuk, és megkenjük olvasztott libazsírral, bőven kenünk a combja tövére és a szárnya tövéhez is. Sütés közben majd locsolgatnunk kell. 180C-on légkeveréssel kb 2 óra alatt megsütjük, úgy, hogy alufólival letakarjuk, amit csak akkor veszünk le, amikor locsolgatjuk a libazsírral.
2 óra elteltével már biztosan megsült, ha a hústű akadálytalanul belemegy a mellehúsába, akkor tutira átsült. Én még kb negyedóráig hagytam pirulni fólia nélkül.
Olyan nagy sikere lett, hogy egy hét alatt kétszer kellett elkészítenem...

Köret
Rétegezett sütőtökös sárgarépa- és krumplipüré


Hozzávalók a sütőtökös sárgarépapüréhez
sült tök
főtt sárgarépa
tejszín
vaj
szerecsendió, zsálya
Mindent a turmixgépbe dobálunk és pürésítjük.

A krumplipürét a szokásos módon készítjük el.

A képen látható módon rétegesen tálaljuk.

És íme a végeredmény:


2012. december 4., kedd

Akkor is macaron!!!


Pink macaronok csokis ganache- sal


Sikerült!!!
Persze csak pár darab, és nem is egyforma méretűek, de végre a tetejük nem repedt szét, nőtt lábuk és az állaguk is tökéletes lett. Meg szépek is lettek emellett. :-)
Bár a siker csak félsiker, hiszen velem is az történt, ami már sok mindenkivel: az első tepsi várakozáson felüli lett (a méretkülönbség ellenére, lsd alább), a második tepsiben  (ugyanaz a massza, ugyanúgy kinyomva, stb) viszont szörnyecskék nőttek. Tetejük középen szétrepedt, és kibuggyant a belsejük, vagy ugyanez oldalra, mintha a nyelvüket nyújtogatnák... és kemények, mint a kő. Ki érti ezt?

De nézzük a kutatómunkát, ami megelőzte az első sikert.
Először is Piszke blogja, macaron fül alatt csodás macaronok, gyönyörű képek, jó sztorik, sokat nevettem miközben olvasgattam.
Másodjára Farkas Vilmos videója, bevallom ez segített a legtöbbet, megnéztem vagy százszor.
Harmadjára pedig egy macaron- weboldal, telis- tele problémamegoldással: miért folyik, miért reped, miért kemény, miért lágy, hány gramm egy tojásfehérje stb stb stb, nagyon hasznos, érdemes olvasgatni.


Ezek a pink macaronok Farkas Vilmos videója alapján készültek, a laptop ott csücsült a konyhapulton és ahogy dolgoztam, mindig leállítottam/újraindítottam a videót.
Egy bajom volt igazán: ez a cukorszirupos változat nekem bizony szétfolyik, és már nem először csinálom, és MINDIG folyik a massza. Ha nem a cukorszirupos, hanem a másik változat "sima" porcukros tojásfehérjés habot verem, akkor nem folyik szét. (csak azok is habcsókok lettek, ez egy másik próbálkozás volt). Nem tudom hol rontom el, a tojásfehérjét 5 napig öregítettem, majd a videóban megadottak alapján dolgoztam az előzőleg kiméregetett, átszitált stb hozzávalókból. Ezután jött a cukorszirup készítése, amit szintén a videó alapján a szálpróbával ellenőriztem (cukorhőmérőm nincs). Közben beszereztem habzsákot, így abból nyomogattam a köröcskéket az előre kirajzolt mintára, amelyek azonnal szétfolytak... majd ahogy pihentek, még jobban szétfolytak... Ezért lettek különböző méretűek az első tepsiben, ugyanis ahogy láttam, hogy az első köröcskék terülek, a következőket kissebre nyomtam.
Ez volt az első tepsinél-és végül ezek sikerültek!
A második tepsibe már előrelátóan kisebb köröket nyomogattam, így- bár azok is terültek- egyformák lettek nagyjából- örültem is! Viszont az állás során mindkét tepsiben légbuborékok képződtek(???), amelyek szépen feljöttek a macaronok tetejére, hiába ütögettem én a tepsit az asztalhoz. Néhány fotón látszanak. Nos,ezekkel nem nagyon tudtam mit kezdeni... Pedig igyekeztem kikeverni a masszából a levegőt, de úgy látszik nem sikerült.
Az eredmény a képen látszik, ezek a különféle méretű macaronok az első tepsiből, a másodikról (a szörnyecskékről) mérgemben nem is készítettem képeket. Amire tippelek, hogy másodjára túl forró a sütő, ezért nem lábuk lett, hanem szényíltak felül/oldalt.

De nem adom fel továbbra sem, nagyjából már érzem, mikor jó a massza, működik a színezés, egyre jobban tudom, milyen hőfokon kell sütnöm ( ezek 150 fokon sültek 8-9 percig), és tényleg feljön a sütőpapírról, ha rendesem megsül, szóval próbálkozom még, legközelebb nem a cukorszirupos változattal.

És most jöjjön néhány művészfotó, amiért a testvéremet illeti a dicséret: